Pavol Janik

(Sllovakė)

 

 

 

            

 

 

E ĒUTITĖSHME

 

Unė zmadhoj ujėt

Ku ke reflektuar fytyra jote

Dhe me njė tė bėrtitur

E ndaloj qė tė mos derdhet

 

Tė drejtohem ty me frymė

Pa asnjė fjalė, vetėm me frymė

Pėrderisa ti je njė qelqe me akull

para gllėnkės.

 

Tė dridhurat tė pandalura nėn syprinėn e

mpirjes tėnde

dhe nė fund pėr njė moment llaps

ja pse po pres ditėn

kur do tė jesh e tėra zjarr

 

 

 

TEATRI I JETĖS

 

Jeta s’ėshtė tjetėr, veē shfaqje teatri

njė shfaqje qė duam ta luajmė gjithmonė

Kur jemi nė qejf, kostum e kollare

a s’i ndėrrojmė me rrobet e kllounit?

 

Vrapon jeta, rend, nga lluca nė pellg

me ne sillet jeta si tė jetė lavjerrės

kėtė e di mirė, e ka provuar ēdo brez

siē ka qėnė s’bėhet mė jeta asnjėherė

 

Njė gotė e mbushur pėplot ėshtė jeta

qė derdhet nga pak, pėrditė, nė ēdo vėnd;

poshtė thembrave tona, ēfar derdhet ndalon

poshtė thembrave tona duam tė kemi dikėnd

 

Janė arna nė perde ...janė arna dhe shpirti….

Nė fund tė vjen vdekja – shahmat loja jote

Po prap meriton tė luhet kjo lojė

Ji i gėzuar ...nė fund tė fundit , ti rrojte

 

Ka gjetur kjo jetė nė skenė njė pasqyrė —

Ajo vjen e gjallė me tė ditpėrditė.

Nėse ty diēka tė tundon nė teatėr

Lėviz drejt kohėve antike

 

Rri mirė, rregullohu nė fronin tėnd bosh

Mėsoji me zemėr ti ēastet e jetės

Nėqoftėse gogėsin gjatė shfaqjes sė saj

Atėherė …shiko, kthe paret e biletės

 

 

 

NJU JORK

 

Nė njė pasqyrė tė rrafshėt

Tė gjirit tė pispillosur

Shėnjat e njė qyteti kockėdalė

Qė I ngul thikėn qiellit tė shėndritshėm

 

Nė detin e shėndritėshėm tė llampave

Duke kėkruar flirt lėvrijnė varkat

Fėrgėllojnė mahnitėshėm

 

Nė kėmbėt e tua tė shqetėsuara

duke lundruar nė ultėsirėn e kuvertės

sė njė brocade me veshjen e mbrėmjes

 

Papritur, tė humbet tjetri

Si gjilpėra nė kashtė

 

Diēka kemi marrė me vete—

zgjatin lumuzinat

lodrojnė ketrushėt nė “Central Park”

dhe trupi i metaltė i lirisė sė vdekur.

 

Nė Nju Jork gjithēka tė bėhet lėmsh

 

Mbrėmjet e shėndritėshme llapsin.

 

Shkėlqen njėmijė armėshi i mega qytetit

Shkruan mesazhi i Ajnshtajnit rreth

shpejtėisė sė dritės

ēdo mbrėmje nėpėr llapsien e sipėrfaqes sė

ujit.

Dhe sėrish pėrpara muzgut

pėrmbushet ekrani i argjentė

i qiellit tė Nju Jorkut

me hektolitrat e gjakut tė Hollivudit

Deri ku arrin perandoria e xhamave dhe

mermereve?

 

Deri ku nishani i rraketave tė larta tė

grataēieleve?

 

Zoti blen njė “hot dog”

Poshtė njė rruge gjashtėdhjetė katėshe

 

Zoti ėshtė njė zezak

Qė dėshėron kolorin gri tė konkretes

 

Dielli i tij ka lindur prej tij vetė

nė njė kuti kartoni

nga lloji mė i ri i skllavit

 

 

 

ENGJĖLLI DALLOHET NGA PENDĖT

(Pėr prindėrit e mi, qė kanė shkuar, qė s’janė mė)

 

Nė thellėsirat e intimiteteve tė mia shfaqen

skelete

dhe e gjith memoria ime e qelqėt dridhet.

 

Nė fund tė heshtjes pėr tė dėgjuar shiun e

vitit qė shkoi

se si ai diktonte pėshpėritje

— Telegrami i tij i pakuptueshem:

Njė grup engjėjsh tė trishtuar

po rėnkojnė nėn ndriēimin e e hėnės.

 

Lumi - drejt theqafjes nga mėrzia,

shpirti qė po vdes i ujit

gremiset teposhtė

pėr te shtrati i tij i qetė.

 

Ndjej mėshirė

pas eksplozionit tė gjakut

—kanė hyrė nėpėr venat e mia

ėngjėjt supersonikė

ardhur nga tė vdekurit.

 

Motorrat e tyre shurdhonjės

fillojnė qė nė trurin tim.

 

Kur ata ngrihen

nis qetėsia mė e thellė

gjatė sė cilės mė bėhet se dėgjoj

se si ata derdhin nėpėr parket

perlat e distancės

 

Shfaqja e mėngjesit me loė tė ngrirė

nguros nė sytė e mi

qė ende kanė kaq vjeshtė.

 

Shqipėroi Riza Lahi

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________

Magjister, PhD, Pavol Janik, President i Shoqatės sė Shkrimtarėve Sllovakė, fitues i shumė ēmimeve kombėtare dhe ndėrkombėtare, poet, romancier, dramaturg.

 

www.spolokspisovatelov.org

www.pavoljanik.sk